ODBLASKOWE OPASKI DLA MIESZKAŃCÓW

Opublikowane przez admin w dniu

uid_af0b84f8e73356569183d6cfc354b5311425297266949_width_800_play_0_pos_0_gs_0

 

Władze Głowna postanowiły kupić mieszkańcom 1000 odblaskowych opasek. Dzięki temu piesi mają być bardziej widoczni po zmroku. Akcję wspiera miejscowa policja i przypomina, że od pół roku każdy z nas ma obowiązek nosić takie odblaski w terenie niezabudowanym.

Zakup opasek odblaskowych to pomysł wójta gminy Głowno. Sam jechał któregoś dnia po zmroku i dopiero w ostatniej chwili tuż obok auta dostrzegł człowieka. – Nie miał żadnego odblasku jechał rowerem i o mały włos bym go nie potrącił i to mnie zainspirowało do tego żeby takie odblaski kupić ale także wypadki śmiertelne w powiecie zgierskim – mówi Marek Jóźwiak wójt gminy Głowno.

A takich wypadków w ostatnim czasie w powiecie było kilka. Tragiczna była zwłaszcza sobota 10 stycznia – w jednej godzinie zginęło troje pieszych. Koszt jednej opaski to 1 złoty i 60 groszy, dla Gminy wydatek symboliczny, a może komuś uratować życie – mówi wójt. Opaski rozdawane są w czasie spotkań sołeckich, a także poprzez Radnych Rady Gminy. Jerzy Cybulski – Radny z Piasków Rudnickich rozdał ich już kilkanaście.

Także w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę opaski cieszą się dużym powodzeniem. W szkole w Lubiankowie 180 odblasków otrzymali uczniowie.

31 sierpnia ubiegłego roku wszedł w życie przepis, który stanowi, że brak odpowiedniego elementu odblaskowego jest wykroczeniem. Policja może ukarać pieszego poruszającego się bez takiego elementu w terenie niezabudowanym mandatem do 500 złotych, ale odblaski powinniśmy nosić nie tylko ze względu na przepisy. – Myślę, że wyposażenie naszych uczniów w elementy odblaskowe wpłynie na bezpieczeństwo i będzie kolejnym elementem pożytecznym w naszym działaniu – mówi Agnieszka Czubiak dyrektor Zespołu Szkół w Lubiankowie.

W Łodzi w tym roku na zakup odblasków zarezerwowano 30 tysięcy zlotych. Rozdawane są w szkołach i przedszkolach oraz podczas imprez plenerowych. Policjanci prowadzą też zajęcia z najmłodszymi pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.

Kategorie: